sobota 21. května 2011

Návleky? Neberem! aneb jaro na Jotunheimenu

Zatímco Španělky usilovně cestují po evropských metropolích, já mám pocit, že když jsem v Norsku, je škoda jezdit jinam. A protože jsme s Lušťou povahy převážně horské, cíl dalšího výletu byl jasný - Jotunheimen, chlouba norských hor. (Cíl byl vlastně jasný až poté, co jsme se z nedostatku času rozhodli odpískat Lofoty, přišla nám škoda strávit půlku času ve vlaku, Jotunheimen je blíž a určitě taky bude stát za to.) A to teda opravdu stál. Asi zatím nejextrémnější trek, co jsem kdy šla.

Protože jsme oba s Lušťou měli trochu povinností do školy, příliš jsme neplánovali. Bylo dané místo, odkud půjdem, kam chceme dojít, a kudy? To uvidíme, až jak rychle nám to půjde, možností je spoustu. Rychlá domluva přes skype: "já vezmu stan a vařič, ty vem ešus, nějaký jídlo. Jakej spacák si bereš, péřák? Jo to jo, v Primě bych asi mrzla. Bereš si návleky? NEEE! Tolik sněhu tam nebude, to je zbytečný!"

A tak jsem se ráno vypravila vlakem do Hamaru, měla jsem chvíli času, tak jsem si šla prohlídnout olympijsou rychlobruslařskou arénu ve tvaru převrácené vikingské lodi.


Prošla se kolem největšího norského jezera Mjøsa, cestou nelenila a posbírala pár plechovek. Za ty jsme pak v Ottě koupili jako správný výletníci plechovku fazolí a mohlo se vyrazit. Mohlo se vyrazit spočívá v tom, že jsme si potvrdili, že na Gjendesheim opravdu žádný autobus až do 15.6. nejede. Tak dlouho se nám čekat nechtělo, a tak jsme vyrazili na stopa. Máme na to přece celé odpoledne a je to asi 80 km, to musíme dát, i kdybysme nechtěli.

Aut jezdilo hodně, ale světe div se, žádné nezastavovalo. Po dvou hodinách opékání na slunci a těšení se na jarní zelenou přírodu, po té dlouhé norské zimě, jsme se konečně dočkali. Čest Norů se zdála býti zachráněna, až do té chvíle, než jsme zjistili, že chlápek, co nám zastavil, je Holanďan. Popovez nás asi 15 km, ale lepší než nic. Pak už to šlo jak na drátkách, zatímco Lušťa kreslil stopovací ceduli, už staví auto, kluk co měl řidičák 3 týdny, vyhazuje nás asi v půlce cesty, kde se po debatách rozhodujeme změnit trasu, protože na Gjendesheim by podle místních asi skoro nikdo nejel, zatímco na Lom jezdí každej. Chlápek s pupíkem a kšandama Husqvarna se tváří znale a nabádá nás jít na úplně jiný kopce, co jsou taky krásný. Pak nám zastavuje paní ve středním věku, taková že bychom od ní rozhodně nečekali, že bude brát stopaře. Říká, že v pohodě, že letos bylo málo sněhu a teď už tam nebude, bydlí kousek pod nejvyšší horou Norska a už tam jednou byla. V červenci. Takže rady domorodců se dost liší. Paní nás prý doveze skoro až na cílové místo, ale musí ještě nakoupit a vyzvednout děti z hudebky. Tak nám zastaví v Lomu a zdejší chlouby, starého dřevěného kostela, na který se v létě jezdí dívat autobusy turistů. Vyskočíme z auta, dohodnem se, že nás za 15 minut přijede vyzvednout a odfrčí. I s našima báglama, mobilama, peněženkama, mám jenom foťák. Paráda, řikáme si, že jsme možná trochu moc důvěřiví cvoci.

hlavně neztratit rovnováhu

Ale jsme v Norsku a paní se za chvíli opravdu vrací i se svými třemi dcerami a můžeme pokračovat. Ufff... Posledních 10 km urazíme s pohodovam chlápkem, kterej nás napřed málem přejede, pak se zazubí, řekne jump in a jede se. A už si to štrádujem po silnici, cedule hlásá 17 km na chatu Spiterstulen, bránu Jotunheimenu. Zde je nutno podotknout, že mapu sice máme, ale pro oblast, kterou jsme chtěli jít původně, a teď jsme mnohem výš na severu. A tak se řídímě heslem našeho kamaráda, že "mapa je pro sraby" a tu a tam po očku nakoukneme do autoatlasu 1: 350 000, který jsem okopírovala, abychom věděli, kam stopovat. Docela se teď hodí. Štrádujem si to celkem svižně, když začně pršet, usoudíme, že už jsme nedaleko od chaty, podle autoatlasu těžko říct. Vyfotíme se s cedulí no camping, schováme jí do křoví a postavíme stan.




Ráno leje a tak nikam nespěcháme. Jak si pak tak šlapem a údolí před námi se otevírá, dělá se mi trochu špatně. Je tam tolik sněhu. Mám z toho trochu nervy, tohle jsem fakt nečekala. Kde jsou ty rašící zelený břízky? Lušťa se mi svěří, že nemá čepici. Ani rukavice. Jsme trochu jak polský turisti, co choděj v podpatcích na Sněžku. Dorážíme na Spiterstulen. Nikde ani noha. Obědváme a debatujeme, co dál. Když už jsme tady, proč ne. Padne rozhodnutí vylézt na Galdhøppigen, nejvyšší horu Norska (2469 m.n.m.).

Galdhøppigen v létě (© Petr Klein)

Ještě než vyrazíme, potěší nás svou příromností kromě spousty lumíků, kteří jsou opravdu všude, i vzácnější hosté - stádo asi deseti divokých nefalšovaných sobů. Hezká podívaná. Lušťa najde na rozcestníku pověšenou rukavici. Sice totálně mokrá, ale lepší jedna mokrá než žádná.



Dvě hodiny odpoledne, ideální čas začít, 1400 m převýšení, asi to bude trochu do kopce. Chvílema jdeme po sněhu, chvílema se propadneme po kolena, ale jdeme nalehko, tak se to dá. Už vidíme vrchol, paráda, zas tak hrozný to nebylo. Ale nahoře číhá překvápko, z mraků se na nás smějí další dva vyšší kopce, tak tohle ještě asi vrchol nebyl, čeká nás ještě kus cesty. Sakra, tohle v autoatlase nepsali :-) ale nenecháme se odradit a můžeme si pak vychutnat vrcholek Galdhøppigenu, který máme sami pro sebe. To se jen tak někomu nepoštěstí, v létě sem proudí davy lidí. Teď to doopravdy nehrozí, viděli jsme jen tři lyžaře a dva pěšáky a to je na další týden dopředu všechno.


náš "vrchol", co je nad ním, zatím netušíme

jde to jako po másle

vrcholovka


Další den se pouštíme dál od hor. Zblízka už to nevypadá tak zle, ale sněhu je hodně. Podmínky jsou totálně zimní, s tím rozdílem, že jezera už nejsou 100% zamrzlá, takže je raději obcházíme a to je docela pakárna. Letní trasa vede nezřídka kdy přes potok. Jasně, věřim, že v létě ho člověk přeskočí, ani nemrkne, ale teď to všechno taje a je to taková menší řeka. Váháme kudy to přeskákat, až nakonec zjistím, že stojím ve vodě, a tak už je to jedno, brodíme a rychle, je to fakt studený...


Lušťa tomu svým komentářem nasazuje korunu:




Máme z toho docela srandu, každou chvíli zastavujeme, abychom znovu a znovu ždímali ponožky a vycucli tak nějakou vodu z bot, ale jelikož nemáme návleky a padá nám tam spousta mokrýho sněhu vrchem, nevim, jestli to má nějekej efekt. Večer už mám ty nohy fakt zmrzlý. A ráno když lezu do mokrejch bot, tak taky. Už jsme v samém srdci hor a sněhu je pořád víc a víc. Na tu jarní probouzející se přírodu to fakt nevypadá. Lušťa statečně šlape vepředu a dělá mi cestičku, v tom hlubokym sněhu je to fakt dřina.





Třetí ráno už zkušeně víme, že nemá cenu se nikam honit. Každé ráno totiž sněží, je zataženo, prostě hnusně. Pospíme si, kolem oběda začínáme balit a ve dvě s klubajícím se sluncem vyrážíme. Není kam spěchat, vidět je minimálně do 11 a vlastně už se tady ani pořádně nestmívá. Přes den je fakt palermo, i když tentokrát mám opalovací krém s UV filtrem, zase se trochu přismahneme. Je to paráda. Krásný hory. Nádherný údolí...



A  ještě krásnější je, když pak večer po dvou dnech v promáčených botách objevíme otevřený self service. DNT, zdejší turistický spolek, má rozsáhlou síť chat po celém Norsku. Některé jsou s obsluhou, jiné tzv. self service. To znamená, že tam není žádný správce, můžete přespat, uvařit si na plynovém vařiči, zatopit v kamnech, doplnit zádoby jídla. A pak prostě zaplatíte strávený počet nocí, jídlo, co jste si vzali, vše je založeno na důvěře a funguje jim to moc dobře. Chajda to byla strašně hezká a já se opravdu nestačila divit. Tohle Norům závidim.

naše spása

Olavsbu

Ráno do suchých bot, to si nechám líbit. Lušťa má geniální plán - gumové rukavice na vytírání, ustřihnete jim prsty a rázem máte luxusní návleky. Sice trochu boj natáhnout je přes patu, ale vyplatí se. Víc než dost. Kam se hrabe goretex, tyhle návleky fungují fakt skvěle. A tak si zase užíváme.




I na poslední noc v horách máme štěstí, chata Fondsbu opět zeje prázdnotou, ale jednu chajdu nejspíš zapomněli zamknout, a tak neváháme a obydlujeme ji. U elektrického topení sice boty neschnou jako u kamen, ale lepší než drátem do oka. Další den máme v plánu ujít už "jen" 22 km po silnici podél jezera. Jenže silnice R252 je půlmetru pod sněhem. Lušťa opět statečně produpává cestu, už toho máme oba fakt plný zuby. Vůbec to neubíhá, jsem úplně hotová, když najednou Lušťa: "hele, stopy". Jsem překvapená, už tři dny jsme nepotkali ani nohu, není tam ani žádná chata, co by tady sakra dělal člověk? No, při bližším pohledu zjistíme, že to nebyl člověk, máme tu čest jít ve stopách pana medvěda. Stopy vypadají být tak z předešlého dne, moc do smíchu nám není, po zimě bude brumla asi pěkně vyhládlej. Jdeme za ním asi hodinu, řveme jak na lesy, zpíváme z plna hrdla. A pak ještě i hodinu potom, co stopy odešly stranou do kopců. Ufff. Dpceůla adrenalin a rázem jsem zapomněla, jak jsem děsně unavená. Takže vlastně díky, medvěde!



Konečně dorážíme na silnici, odkud chceme stopovat. Docela bláhová představa, před týdnem jsme stopovali 80 km pět hodin a teď chceme za odpoledne dostat 300 km do Osla. Ale světe div se, páté auto, zubí se na nás Skot Charlie a jedem! Když se mezi řečí zeptá, kam máme na mířeno, s nesmělým úsměvem odpovídám, že daleký cíl je Oslo. Načež on se pousměje, aby nám oznámil, že tam má právě namířeno. Spadnou nám pusy až na zem. To je víc než klika... Příjemně poklábosím, je to fakt sympaťák a podobnej blázen jako my.


17. května - National Day
To je tady obrovská událost. Do roku 1814 bylo Norsko skoro 400 let pod nadvládou Dánska, 17.5. 1814 byla uzákoněna norská ústava, i když ještě do roku 1905 mělo Norsko společného krále se Švédy. Všichni, kdo mají kroj, vyrážejí ten den v kroji, kdo nemají, velmi slušně oblečení. Takže jsme s Lušťou s báglama na zádech, po týdenním pobytu v horách, byli v Oslu trochu za exoty. V každém městě se koná průvod, zejména dětí ze všech škol. Oslavy jsou fakt všude, ale v Oslu největší, proto jsme se rozhodli zůstat a nasát něco atmosféry. Bylo to trochu jak při MS, ucpaný ulice, lidi všude, spousta norských vlajek, jako by se předháněli, kdo jich bude mít na balkoně víc. Ale docela se mi to jejich vlastenectví líbilo.



královská rodina, 5 hodin mávají průvodu pod okny

a to už bylo asi naposled Oslo

pátek 20. května 2011

V království borovic

Wilderness of Femundmarka - tak vznešeně zněl název našeho dalšího putování. Jednalo se o náhradu za kurs Icefishing and Kiting, který nám zrušili. Nedělali jsme sice ani jedno z toho, ale zachovali alespoň původně plánované místo a navštívili tak další z norských (jak jsem včera ke svému úžasu zjistila 40!) národních parků. Femundsmarka se pyšní množstvím jezer a borovicemi pokroucenými do nejroztodivnějších tvarů, obklopuje podle průvodce Lonely Planet druhé, podle Knuta Egila třetí největší norské jezero Femund a je nejjižnějším místem, kde žijí v Norsku Laponci a chovají - co jiného než soby.Tajně doufám, že budeme mít štěstí...



Bylo nám řečeno, že pojedeme kousek za Elverum - asi 150 km. Já si pod termínem kousek představim výlet z Prahy tak maximálně do Mnichovic nebo do Benešova, ale tady je měřítko vzdáleností trochu jiné... A tak jsme po dvou a půl hodinách jízdy autem stanuli před informěční centrem NP, které přišla paní z tamní vesnice otevřít jenom kvůli nám. Po troše kultury jsme začali nabalovat batohy. Měli jsme hromadu společného materiálu, a tak jsem navrhla, že bychom si to mohli pěkně mezi sebe rozdělit (jak originální nápad), protože jsem správně tušila, že náš španělský přítel Willy (známý například z minulého příspěvku - fotka, jak leží na Knutu Egilovi), se rozhodně nepřetrhne, co se nesení nákladu týče. Ale nakonec to stejně neklaplo. A tak zatímco Willy si připadal hrdě, že nese kilo těstovin, klubíčko provázku a v ruce pilu, ostatní jsme se podělili o stan, plachty, zbylé jídlo na 2 dny, nádobí, sekery... Ještěže jsme šli jen asi 1,5 km, tak těžkej bágl jsem snad v životě neměla.

jde se na to




Tenhle kurs pro mě byl spíš než cokoli jiného učením se toho, jak nebejt pořád děsně akční. Nevim, jestli je to daný tim, že jsem se samými Španěly, kteří siestu vyžadují, nebo to tady takhle funguje, že lidem prostě stačí bejt v přírodě a nic nedělat. Když jsme každé odpoledne dvě hodiny tak mezi 16.-18. hodinou spali, docela jsem vzpomínala na naše nabitý kursy, kde se hraje s každou minutou a člověk si sotva stíhá před obědem umejt ruce.

Příklad dne:
9:00 vstávačka a setkání u ohně na snídani
11:00 začínáme balit na "túru"
12:00 vyrážíme na "túru" (*)
16:00 se vracíme a začíná siesta, Knut Egil, aniž by cokoli řekl, uléhá a na sluníčku usíná jako první
          hodinu si čtu, přijde mi škoda, spát, když je venku tak hezky
17:00 stále všichni spí, taky mi padaj víčka, odkládám knihu
19:15 procitám, ostatní kupodivu taky
20:00 začínáme společně vařit večeři
          sedíme u ohně a klábosíme
23:00 Knut Egil odchází spát první
23:30 jdu i já
02:00 Španělsko stále sedí u ohně a krafe, převalím se a spim dál - protože vstáváme zase už v devět! :-)

(*) túrou rozuměj 6 km procházku na přilehlá kopec. Hlavním cílem je učit se orientovat v přírodě, rychlokurs s mapou a buzolu proběhl. Vzhledem k tomu, že vrchol vidíme už ze základního tábora a je to na něj asi tak 3 km, nepřipadá mi to jako nejlepší tréninkový terén. Člověk ani nemá šanci se ztratit. Docela se usmívám, když stojíme přímo pod kopcem a Španělé pobíhají s buzolou a řeší, kde že je sever a kudy máme jít, děsně to porovnávají s mapou... A ještě víc mě dojmou, když jsme asi 50 m pod vrcholem a Willy vyhlásí, že si tam dámepauzu a pak to dorazíme. Takže krásně vychladnu, dá se do mě zima, po půl hodině občerstvování vylezeme na vrchol, abychom všechno znova vybalili a dali si druhou svačinu. Když navrhnu jít zpátky jinou cestou, ještě přes jeden vrcholek, Gonzalo mě málem ukamenuje, ale nakonec je přehlasován. O dalším prodloužení "túry" se natroufám zmínit a tak po šesti kilometrech přicházíme  na základnu a je na programu odpolední siesta,o které se mluví celou cestu zpátky....

Kvikk Lunsj na vrcholu - Djubsjöberget, 1110 m.n.m.


dalmatin landscape

horal k pohledání
Cestou zpátky jsme ještě potakli srandovního hlodavce lumíka. Konečně jsem zjistila, kdo mi dělal celou noc společnost a rejdil pod karimatkou a všude okolo. Dokonce když jsem se ve tři v noci vzbudila a vystrčila hlavu ze spacáku, dívali jsme se na sebe tváří v tvář. Ve tři v noci je tady takový světlo, že jsem dokonce viděla, že má žlutý záda. Jsou to nějaký zvláštní zvířata, který se vůbec nebojej a místo toho, aby utekli, zůstanou stát a někdy na vás ještě zuřivě pištět. Což jsme k našemu velkému nadšení měli šanci vidět v přímém přenosu.


Jsem z toho "nezaplněného" času ze začátku trochu šílená, ale začínám si zvykat. A občas to dokonce není úplně špatný.


Večer se mi podařilo ohni uvařit luxusní halušky, proběhla lekce španělštiny, výrazy nadšení a nelibosti chytám, ale plány, jak se tu naučím když ne norsky, tak španělsky, asi nedopadnou... Mañana!

večerní pohoda

Jednou z dovedností, kterou jsme se všuchni museli bezpodmínečně naučit, je, jak co nejrychleji odnutit kafe, aby se rychle usadilo v konvici a nemuselo se čekat, až se ty zrníčka usaděj. Jak nezbytné pro nás nekafaře... Ale jinak - kafe se to i na výletech pije na litry
...



Loučí se s vámi Willy a jeho bezedná studnice bláznivých nápadů, kterí k našemu veselí, někdy i zděšení hned realizuje. S blaženým úsměvem "hasí" oheň. Ne proto, že by snad tušil, že by to bylo potřeba udělat, něž opustíme kemp, ale protože hodit kus ledu do ohně je tak vzrušující... :-) Adiós amigos!



A - překvapení na závěr - na silnici potkáme dvě stádečka sobů, auta se nebojí, krásně si je prohlížíme, dokud Willyho nenapadne, že vystoupí z auta, aby jim dal kus sušenky a mol si je líp vyfotit. Jsou pryč...

úterý 10. května 2011

Norské postřehy

Jízdenku na nádraží nekoupíš - alespoň ne v Elverum. Na třetí pokus jsem objevila "trafiku", asi 15 min od nádraží, celkem po ruce....

Velcí ekologové? OMYL? plastové obaly klidně spálíme, pod stan narveme ze stromu smrkových větví, co se vejde, z okýnka vyhazovat petky není problém, celou sobotu budeme všichni jezdit po hlavní ulici v autě, troubit na kočky, loket z okýnka... - pozor, takto jezdí za doprovodu amerického country nejen staré hranaté mercedesy, anýbrž i traktory!

komu se nelení, má na zpáteční jízdenku z výletu


Na Velikonoce radši všude zavřeme, ať si to turisti užijou...

Pro balíček na poštu? zase špatně! supermarket Rimi, že mě to hned nenapadlo...

Norové jsou  v prvním kontaktu tak přátelští, až mě to překvapilo. Nesnažte se k nim ale přiblížit víc, než je zdrávo, obvykle si vás k tělu stejně nepustí, pokud nejsou zrovna pod vlivem... to španělské přátelství, to někdy nemá mezí...
vespod - Knut Egil (učitel) - zjevně zaskočen


Holčičí sedánky, když nám bylo 13 a všichni kluci byli úplně blbí? Tady to tak stále vypadá, ryze dámská party není ničím výjimečným. To by mi asi šlehlo :-) na party jsem sice nebyla, ale tento výjev mám teď pod okny takřka denně.



American style - I love US
dívčí pokojík
 Typické jídlo na výlety? párek v rohlíku a hamburger, co bychom vařili... leda těstoviny se slaninou


Občas jsem dost překvapená, některé ideály vzaly za své, ale tu přírodu, tu jim nikdo úpřít nemůže...

pondělí 9. května 2011

Hody hody

S novými články to zrovna hody nejsou. Ale je to asi známka toho, že se pořád něco děje a já tím pádem nestíhám psát... taakže...

Před Velikonoci a tím pádem doslova těsně po návratu z Hardangerviddy jsem přivítala velmi milou a zároveň asi jedinou návštěvu. A sice rodinnou. A spíš přivítali oni mě a sice na nádraží v Oslu. Po krátké exkurzi zdejší metropole, kde už bych skoro mohla dělat profi průvodce, jsem se dokázala vmáčknout do našeho téměř po střechu naplněného forda. Když jsme s mamkou začaly pak před barákem vybalovat kufr, vypadalo to, jako kdyby právě přijela pojízdná sámoška - paštiky, kus kus, polívky, hostince, sýry, lovečák, taky vínko a pan becher a spousta dalších dobrůtek. Hlady rozhodně nezahynu.



Další ráno jsme se vydali směr západní pobřeží, prvním cílem bylo staré hanzovní město Bergen, jehož křivé domečky v přístavu jsou právem zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. 500 km, 8 hodin - takové skóre vyplivl plánovač trasy. Nechápala jsem, jak je to možné. Ale vskutku, jedna z hlavních norských silnic se vine podhůřím Jotunheimenu, výhledy jsou krásné a když jedete celou cestu průměrně tak 70 km/hod, protože víc vám značení nedovolí, máte opravdu čas se dosyta pokochat. Zvládli jsme i nejdelší tunel světa - 24,5 km.


Spaní venku, aby si rodinka okusila opravdové Norsko (ani nemrzlo a dokonce ani v Bergenu nepršelo, takže tak úplně opradický to nebylo)  a ráno jsme natěšení dorazili do Bergenu. Velikonoce, všude spousta lidí, mám seznam zajímavostí, které stojí za to navštívit, čeká nás nabitý den. Taková byla představa. Ale pozor - tady se o Velikonocích, teď konkrétně mluvím o pátku,  nepracuje. A to skoro nikde. Všechna muzea zavřená, ferry is on holiday, jedině snad obchod se suvenýry, rychlé občerstvení a akvárium držely čest.







Přejezd do Stavangeru, 180 km, 4 hodiny. Do toho ale dva trajekty, na které samozřejmě čekáme a je z toho výlet skoro na celý den. Zpestřujeme si ho skutečně ledovou koupelí. Trajektem jedu ve dne poprvé v životě a docela mě to baví. Do Stavangeru přijíždíme asi až ve čtyři hodiny odpoledne, a tak už je vše opět zavřené, což by se stalo i nebýt Velikonoc, tady se málokdy dělá déle než do čtyř, mají to dobře zařízený. Před muzeem nafty se se ségrou vyřádíme na hřišti, které je udělané ze součástek potřebných na těžbu ropy, docela zajímavý nápad.



Není to nikterak zajímavé město, čest zachraňuje přístav, kde je sice jen pár domků, ale dýchají příjemnou pohodovou atmosférou. Chtěli jsme se občerstvit v přístavní hospůdce, ale bylo všude beznadějně narváno. Ale skutečně beznadějně.



A tak jsme se vydali hledat místo, kde složit hlavu. Zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, to není, ale byli jsme víc než úspěšní. Spaní u jezera, nad námi se tyčila skála, krásný západ slunce, nikde nikdo.



Zlatý hřeb výletu - Preikestolen - skalní útes tyčící se 600 m nad fjordem. Výšky mi fakt nevadí, ale tohle je opravdu dech beroucí podívaná. Škoda jen, že je to tak turisticky profláklé místo a lidí tím pádem i mimo sezonu víc než na Václaváku. Ale i tak to stálo za to. Rozhodně.






Nejjižnější bod Norska s právě rozsvíceným majákem v západu slunce a to už je opravdu všechno. Ranní trajekt a zase jsem osiřela.



Ale ještě ne docela, s Lušťou jsme si udělali pěkné tři dny lezení, plavání a taky pádlování centrem města...